07.07.2025
1. Офіційно опубліковано:
Закон України «Про внесення змін до частини першої статті 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо проведення перевірок з питань вчинення мобінгу (цькування)» (№4352-ІХ від 15.04.2025). Згідно із Законом, у період дії воєнного стану Державна служба України з питань праці та її територіальні органи отримали право за заявою працівника або профспілки проводити позапланові перевірки роботодавців з питань додержання законодавства про працю, зокрема, перевірки щодо мобінгу (цькування) на робочому місці.
2. У Верховній Раді України триває підготовка проєкту оновленого Цивільного кодексу України. Голова Верховної Ради України поінформував, що на вересень 2025 року заплановано підготовку комплексного проєкту оновленого ЦК, як важливого етапу у модернізації цивільного законодавства відповідно до актуальних викликів та потреб суспільства.
3. Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував ухвалити за основу доопрацьований законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань діяльності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Національного банку України та інститутів спільного інвестування» (№13007-д). Головна мета законопроєкту – зменшити ризики для банківської системи в умовах війни та забезпечити кращий захист вкладників.
4. Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував прийняти у першому читанні проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення відповідності актам права Європейського Союзу та відповідним критеріям, встановленим Європейською платіжною радою, з метою приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA)» (№13233 від 30.04.2025). Серед основних новел проєкту – створення реєстрів рахунків та індивідуальних банківських сейфів фізичних осіб та кінцевих бенефіціарних власників трастів або інших подібних правових утворень, а також запровадження інституту викривачів у сфері запобігання та протидії.
5. У Верховній Раді України зареєстровано нові законодавчі ініціативи:
- проєкт Закону «Про внесення змін до статті 37 Закону України “Про виконавче провадження” щодо зняття арешту з майна та коштів боржника у разі повернення виконавчого документу стягувачу» (№13431 від 27.06.2025). Проєктом Закону пропонується внести зміни, якими передбачається встановити, що наслідком повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, є зняття арешту з майна (коштів) боржника у разі винесення виконавцем відповідної постанови в порядку, визначеному цим Законом;
- проєкт Закону «Про оцінку майна» (№13435 від 27.06.2025). Враховуючи, що Закон України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні” є чинним з вересня 2001 року, більшість статей цього Закону потребують внесення змін. Тому запропоновано прийняти проєкт Закону України “Про оцінку майна” як первинний закон у сфері оцінки майна та внести ним зміни до низки законодавчих актів України з метою приведення їх у відповідність до такого закону;
- проєкт Закону «Про ратифікацію Угоди між Україною та Радою Європи про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України» (№0328 від 01.07.2025). Проєктом Закону передбачається ратифікувати Угоду. Ратифікація Угоди дозволить започаткувати юридичний механізм формування інституційної основи Спеціального трибуналу, зокрема визначення його місця розташування, розробки внутрішньої регламентації та залучення інших держав до Розширеної часткової угоди, що становить основу подальшого функціонування Спеціального трибуналу.
6. Правління Національного банку України після публічного обговорення схвалило Білу книгу з управління екологічними, соціальними та управлінськими (Environmental, Social, and Governance – ESG) ризиками у фінансовому секторі. Схвалена Біла книга стане дороговказом для подальшого розроблення рекомендацій і нормативно-правових актів Національного банку, спрямованих на забезпечення сталого розвитку і зменшення впливу ESG-ризиків на фінансовий ринок та економіку загалом для підтримання фінансової стабільності.
7. Правління Національного банку України затвердило постанови “Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року №18” (№70 від 02.07.2025) та “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 25 лютого 2022 року №23” (№72 від 02.07.2025). Цими постановами, з огляду на поточний стан банківського сектору, скасовуються тимчасові особливості застосування заходів впливу до банків та відповідальних осіб банківських груп за допущені порушення лімітів відкритої валютної позиції та пруденційних нормативів, які виникли з початку повномасштабної війни та спричинені негативними наслідками військової агресії рф. НБУ продовжує відновлювати довоєнне регулювання з метою підвищення стійкості банківського сектору в межах реалізації цілей відповідно до Стратегії Національного банку України та зобов’язань за Меморандумом про економічну та фінансову політику.
8. Правління Національного банку України затвердило постанову “Про затвердження Положення про порядок страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг перед користувачами та надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків” (№71 від 02.07.2025). Зокрема, встановлено вимоги до страхування відповідальності надавачів платіжних послуг з надання відомостей з рахунків (Account Information Service Provider – AISP) та надавачів платіжних послуг з ініціювання платіжної операції (Payment Initiation Service Provider – PISP), що отримають можливість авторизуватися з 01 серпня 2025 відповідно до положень Закону України “Про платіжні послуги”.
9. Правління Національного банку України затвердило постанову “Про затвердження Положення про вимоги до системи управління ризиками надавача нефінансових платіжних послуг та внесення зміни до Положення про вимоги до системи управління надавача фінансових платіжних послуг” (№73 від 02.07.2025). Цією постановою НБУ визначив вимоги до системи управління ризиками надавачів нефінансових платіжних послуг у межах підготовки до запровадження відкритого банкінгу відповідно до Закону України “Про платіжні послуги”.
10. Кабінет Міністрів України схвалив Бюджетну декларацію на 2026 – 2028 роки (постанова КМУ від 27.06.2025 No 774). Документ передбачає розширення підстав для позасудового доступу податкових органів до інформації про обсяги коштів, що надходять на банківські рахунки платників податків.