Нацбанк України (НБУ) доповнив власну інституційну стратегію заходами для розширення фінансової інклюзії та забезпечення безбар’єрності фінансового сектору
Фото: bank.gov.ua
В пресслужбі регулятора зазначили, що в умовах війни ці ініціативи стали важливими для фінансової системи України. Тому одним з пріоритетних завдань в стратегії НБУ є робота з реінтеграції та відновлення фінансової інфраструктури на прифронтових та деокупованих територіях.
«Рішення вже є: мобільні відділення, агентські угоди, вимоги щодо безбар’єрності та інклюзії в клієнтському сервісі. Ми беремо на себе лідерство в консолідації зусиль фінансової системи в цьому напрямі та прискоренні їх імплементації», — зазначив голова Нацбанку Андрій Пишний.
Стратегію НБУ під назвою «Фінансова фортеця», сфокусовану на спротив російській агресії та відновлення країни, було презентовано у травні 2023 року. Це – гнучкий документ, який, зважаючи на непередбачувані зовнішні обставини, періодично актуалізуватиметься.
Читайте також: Як змінився фінринок України на початок 2024 року — НБУ
Що зміниться
НБУ доповнив список головних завдань низкою заходів, спрямованих на полегшення отримання фінансових послуг.
В першу чергу зміни стосуватимуться забезпечення фізичної доступності отримання фінпослуг для клієнтів, зокрема людей з інвалідністю. Для цього регулятор буде стимулювати приведення відділень фінустанов у відповідність до рекомендацій щодо безбар’єрності.
Також планується покращити надання дистанційних фінпослуг, наприклад, для людей з інвалідністю без їх фізичної присутності у відділеннях. Ключову роль у полегшенні доступу до фінпослуг і підвищенні фінансової незалежності людей з інвалідністю повинні відігравати інновації в банківському та фінансовому секторах, пояснили в Нацбанку.
Вас може зацікавити: НБУ зобов’язав фінустанови розкривати умови надання кредиту
Зазначається, що реалізація зазначених заходів буде тісно пов’язана з подальшим розвитком ініціативи «Power banking 2.0» (в межах цілі «Сучасні фінансові послуги»). Зокрема йдеться про забезпечення безперебійного та сталого доступу всіх громадян до фінпослуг на територіях, що межують з активними бойовими діями, територіях з низькою фінансовою інклюзією та деокупованих територіях.
За ініціативи НБУ банки спрямують свої зусилля на швидке відновлення послуг на деокупованих територіях, зокрема, шляхом розвитку мобільних відділень, розміщення більшої кількості банкоматів, залучення комерційних агентів з надання фінансових послуг, розширення мережі відділень.
Також Нацбанк розробив план дій для забезпечення роботи сервісу «готівка на касі» на деокупованих територіях, який банки впроваджуватимуть разом із торговельними установами одночасно з відновленням фінансової інфраструктури на цих територіях.
Нагадаємо, Нацбанк України оголосив про запровадження пруденційних нормативів ліквідності на консолідованій основі для банківських груп. Мова йде про коефіцієнти покриття ліквідністю (LCRк) та чистого стабільного фінансування (NSFRк).