Провідні банки країни активно звітують про участь у державних програмах з підтримки бізнесу і населення. Також фінустанови повернулися до активного режиму кредитування фізосіб, авто та іпотечного кредитування. Крім цього, запровадили для клієнтів зручні інноваційні рішення
Державні програми, підтримка бізнесу, кредитування та підготовка до блекаутів: інтерв’ю із представниками найбільших банків України
Сьогодні на наші питання відповіли: Євген Заіграєв — член Правління ПриватБанку з питань малого та середнього бізнесу, Антон Тютюн – заступник голови правління Ощадбанку, Інна Тютюн – член Правління, директора блоків IT та роздрібного бізнесу Sense Bank, команда фахівців банку ПУМБ та Монобанк.
Які саме рішення для кредитування фізосіб пропонує ваш банк, щоб залучати якомога більше позичальників?
Євген Заіграєв, член Правління ПриватБанку з питань малого та середнього бізнесу: кредитування та підтримка бізнесу — одна з пріоритетних цілей ПриватБанку під час війни. Ми практично ні на день не припиняли фінансування, а усі категорії бізнес-клієнтів можуть отримати кредитування на поточні потреби за всією лінійкою кредитних продуктів банку. Сьогодні ми пропонуємо рішення для будь-якого сегмента — від мікробізнесу до середніх і великих підприємств Окремо хочу відзначити високу якість нашого кредитного портфеля – важливий фактор, що дозволяє стверджувати про свідоме кредитування та пишатись нашими позичальниками.
Попри кризу, викликану війною, наш банк не припиняв генерувати новинки у кредитуванні для українського бізнесу та нові інноваційні рішення. Успіхом є наша партнерська угода співробітництва з ЄБРР, що дозволяє диверсифікувати джерела кредитних гарантій для видачі до 240 млн гривень в еквіваленті. Також ми підтримуємо бізнес і шляхом грантових угод від наших партнерів.
Також важливою стратегічною ціллю є створити умови для подальшого швидкого розвитку підприємств мікро, малого та середнього бізнесу та допомогти їм залучити нових клієнтів та інвесторів. Для цього ми запускаємо національну акселераційну програму «Власне», яка містить освітню, менторську та фінансову підтримку.
Вже цими днями ПриватБанк відкрив українському бізнесу можливість проведення безплатно валютно-обмінних операцій протягом 3 місяців за допомогою інноваційного сервісу Торгова платформа. Банк із задоволенням запрошує бізнес на тест-драйв унікальної для ринку платформу, де клієнти онлайн можуть керувати валютно-обмінними операціями, самостійно обирати комфортний курс та закривати угоди миттєво.
Та новинки для юридичних осіб та ФОПів стосуються не лише кредитування. Українські підприємці тепер можуть під’єднати сервіс ПРРО «Каса» ПриватБанку та почати фіскалізацію операцій на смартфоні через додаток «Термінал» без додаткових комісій, а з урахуванням обовʼязкового з 1 жовтня використання розрахункових операцій торговцями ФОП 2-4 груп спрощеної системи оподаткування, доступність послуги та багатофункціональність робить «Касу» оптимальним варіантом для різних сфер торгівлі, в першу чергу невеликих точок продажу. Для клієнтів цього сегменту наша команда активно розвиває додаток «Термінал», тож оновлену версію застосунку ви вже можете оцінити у вашому гаджеті.
Євген Заіграєв, член Правління ПриватБанку з питань малого та середнього бізнесу. Фото: пресслужба ПриватБанк
Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку: утримувати лідерські позиції у кредитуванні фізосіб Ощадбанку допомагає системний підхід у роботі з партнерами та клієнтами. Як на центральному рівні, так і в кожному регіоні ми співпрацюємо з автосалонами, ріелторами, дилерами, імпортерами тощо. Наразі Ощад займає перше місце на ринку авто та іпотечного кредитування. Приріст з початку року в іпотеці становить 34%, в автокредитуванні – 29%.
Іншим важливим фактором успіху в роздрібному кредитуванні є правильно обрана комунікаційна стратегія. Цього року було оновлено комунікацію Ощадбанку навколо нашої ідентичності, навколо концепції «Моє».
Комунікація з клієнтами здійснюється за допомогою всіх доступних нам каналів – через контакт-центр, додаток «Мобільний Ощад», у відділеннях, чат-ботах, соцмережах.
Антон Тютюн, заступник голови правління Ощадбанку. Фото: facebook.com
Інна Тютюн, член Правління, директора блоків IT та роздрібного бізнесу Sense Bank: після націоналізації Sense Bank повернувся до активного режиму кредитування. Зокрема, банк відновив участь у програмі підтримки мікро- та малого підприємництва в Україні «Доступні кредити 5-7-9%».
Також банк планує розвиток іпотечного кредитування. Українська фінансова житлова компанія акцептувала заявку Sense Bank на участь у державній програмі кредитування єОселя. На цю мить триває активна співпраця за узгодженням та підписанню Генеральної угоди з ПАТ «Укрфінжитло» та виконанню всіх підготовчих процедур, необхідних для старту кредитування єОселя. В короткій перспективі банк надаватиме позичальникам іпотечні кредити строком від 1 до 20 років за відсотковими ставками 3% або 7% річних.
Клієнтам фізичним особам, ми пропонуємо кредити в напрямках: кредити готівкою, на товари і послуги та кредитні картки. Фізичні особи, наші клієнти мають вже готове рішення по сумі кредиту до 100 тис. грн, який вони можуть оформити онлайн через цифровий банк Sense SuperApp, який наразі залишається основним каналом кредитування. Кредитування для нових клієнтів доступне в форматі офлайн у точці продажу банку або в торгових мережах партнерів банку.
Інна Тютюн, член Правління, директора блоків IT та роздрібного бізнесу Sense Bank. Фото: facebook.com
Команда фахівців банку ПУМБ: наш банк повністю відновив кредитування фізичних осіб у відділеннях та у мобільному застосунку. Ми запропонували нову кредитну програму. Відтепер не важливо, який кредит обирає клієнт (кредит готівкою, кредитна картка, розстрочка чи інші) – кредитні продукти від ПУМБ стали ще доступнішими та зрозумілішими. Клієнт сам обирає найбільш вигідний для нього варіант кредитування, а ми пропонуємо найпростіші умови по всім кредитним продуктам — лише 2.99% щомісяця і жодних інших зайвих прихованих платежів.
Також, банк розвиває споживче кредитування, активно залучаючи нових партнерів. Наприклад, до кінця жовтня діє/діяла (*в залежності від дати публікації коментарів) акція на купівлю техніки Apple разом із ПУМБ. Клієнти можуть/могли*(*в залежності від дати публікації коментарів) самостійно обрати найбільш вигідний для них варіант: кредит або розстрочку «Сплачуйте частинами» на 15 місяців.
Щодо бізнес-сегменту країни – ПУМБ від початку війни не припиняв фінансово його підтримувати. Крім того, минулої осені навіть запровадив онлайн-кредит для найчисельнішої його групи, ФОП, під назвою «всеБІЗНЕС». Розмір займу може сягати 750 тис. грн. Банку вдалось повністю врахувати вимоги воєнного часу та запит підприємців на мобільність, зробивши весь процес від оформлення до отримання кредиту дистанційним. Розраховувати на позику можуть навіть віднедавна зареєстровані підприємці, а кошти спрямувати на будь-які потреби свого бізнесу.
Найбільший попит на нього ми спостерігаємо серед галузей, пов’язаних з роздрібною та гуртовою торгівлею та готельно-ресторанним бізнесом. ПУМБ має амбітні плани щодо кредитування мікробізнесу, адже розуміє, що підтримка і розвиток цього сегменту – запорука як відновлення економіки, так і її подальшого процвітання.
ПУМБ має амбітні плани щодо кредитування мікробізнесу. Фото: pumb.ua
Пресслужба monobank: у вересні monobank запустили нову послугу для ФОПів check by mono — це сервіс програмного РРО від партнера monobank Universal Bank Checkbox, що поєднав в собі: можливість дистанційного керування касою з будь-якої точки світу, систему обліку товарів та послуг, можливість приймання оплат та видачі фіскальних чеків. А ще зручні звіти та аналітику. Інтерфейс check by mono передбачає як вебкабінет, так і мобільний застосунок.
В процесі використання можна буде вибрати зручний спосіб приймання оплат: класичний POS-термінал, tap to mono — термінал у смартфоні QR-код, інтернет-еквайринг.
Вартість пРРО для однієї каси складає 180 грн/міс, також за кожну транзакцію з українських карток комісія Банку становить 1,3%, з іноземних — 2%. Додатково можна орендувати POS-термінал за 819 грн/міс. Для того, щоб скористатися послугою треба мати рахунок ФОП в monobank Universal Bank.
monobank запустили нову послугу для ФОПів check by mono. Фото:monobank.ua, freepik.com
Як зараз банки готуються до блекаутів, щоб забезпечити роботу процесингу, платежів та інших банківських послуг?
Євген Заіграєв: щодо можливих повторних відключень електроенергії, хочу наголосити, що у банку існує чіткий алгоритм дій, список чергових відділень, що працюватимуть, а ми своєю чергою стали ще більше адаптивні та готові до різних сценаріїв. Одним з ключових рішень для забезпечення стабільної роботи Банку, було своєчасне перенесення потужностей до хмарного середовища, що дозволяє гарантувати безперебійну роботу онлайн банкінгу та додатку Приват24, Приват24 для бізнесу, сайту, процесингу, всіх своїх комплексів в режимі 24/7, попри відключення у різних регіонах країни.
Антон Тютюн: Ощадбанк має резервні канали живлення всіх критичних систем: якщо один канал не працює, застосовується інший. Є потужні генератори – жодного разу під час блекаутів у нас не було перебоїв у роботі операційних систем. У 2022 році ми взагалі не мали проблем у роботі ІТ-систем. Це, певно, один із найбільш стабільних років у цьому компоненті.
Також Ощадбанк є учасником об’єднаної мережі відділень системно важливих банків України Power Banking. Вона складається з відділень, які надають банківські послуги навіть в умовах тривалої відсутності електропостачання.
З кінця 2022 року мережа таких відділень Ощаду зросла більш ніж удвічі й наразі становить 450 установ, тобто 37% загальної мережі банку. Ці відділення забезпечуються альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв’язку, а також за необхідності додатковим персоналом, банкоматами, готівкою для безперебійної роботи на випадок блекаутів.
Частина наших відділень, що входить до мережі Power Banking, знаходиться на деокупованих територіях. Ощад першим відкривав там відділення й подекуди залишається чи не єдиним банком у цих регіонах. Для нас важливо бути банком, який завжди поруч і стабільно надає послуги на території, яка постраждала від російської агресії і де виникають періодичні перебої зі світлом.
Інна Тютюн: Sense Bank забезпечив безперебійну роботу кожного відділення. Вони будуть працювати навіть в умовах тривалої відсутності світла. Всі відділення забезпечені альтернативними джерелами енергії та резервними каналами зв’язку, а час перемикання на них не перевищує 10 хвилин.
До того ж максимальна кількість банківських операцій переведена в онлайн. Клієнти, які не мають можливості звернутись у відділення використовують цифровий банк Sense SupperApp. В якому за кілька кліків можна відкрити/закрити картковий рахунок, оформити кредит, згенерувати необхідні для клієнтів довідки – декларації та довідки про закриття карткового рахунку, доступні й інші функції, якими можна скористатися віддалено.
Для додаткового захисту клієнтських, транзакційних та інших даних, а також для забезпечення безперервної діяльності всіх сервісів банку, Sense Bank здійснює міграцію у хмарні середовища. Це стало особливо важливим в умовах війни та є стратегічним кроком Sense Bank.
Команда фахівців банку ПУМБ: ПУМБ ще минулого року закупив генератори та інше обладнання для забезпечення безперебійної роботи ЦОДів, додатку банка та чергових відділень банку. З боку банку робиться усе, аби всі банківські операції проводились вчасно, 24/7. ПУМБ, як системно важливий банк України, є частиною Power Banking – спільної банківської мережі. 88 відділень є черговими відділеннями мережі і забезпечені альтернативними джерелами енергії, резервними каналами зв’язку, мають посилену інкасацію готівки та додатковий персонал.
Приєднання ПУМБ до спільної банківської мережі – це ще один надзвичайно важливий крок заради комфорту та зручності кожного українця та гарантія, що за будь-якого сценарію розвитку подій в Україні, клієнти зможуть розв’язувати фінансові питання у звичному для них режимі.
Пресслужба monobank: банк готується забезпечити безперебійну роботу у разі блекаутів відповідно до свого досвіду проходження блекаутів торік та вимог НБУ. Ми створили запас палива для дизель-генераторів, забезпечили Незламні відділення дизель-генераторами та перевірив їх роботу, впровадили старлінки в Незламних відділеннях та перевірив їх роботу. Також провели інструктаж співробітників та впровадили декілька каналів передачі даних між Банком та НБУ.
Назвіть, будь ласка, свої найбільш інноваційні рішення/продукти в цьому році?
Євген Заіграєв: новітнім сервісом, що реалізовано ПриватБанком в партнерстві з Українським бюро кредитних історій, є «Досьє ділової репутації» — послуга допоможе вам оцінити всі ризики співпраці зі своїми контрагентами. У «Приват24 для бізнесу» ви можете переглядати та моніторити інформацію про можливих партнерів. Тож новинки від ПриватБанку не звершуються, не про всі ми можемо розповідати наперед, але обіцяємо й надалі будемо генерувати нові помічні ідеї для бізнес-спільноти.
Антон Тютюн: серед досягнень цього року можна відзначити додаток «Мобільний Ощад». Ми здійснили 8 оновлень та впровадили понад 20 нових функцій, сервісів та опцій. На частку цього каналу обслуговування наразі припадає 65% трансакцій.
Також до роботи чат-боту та контакт-центру Ощадбанку залучено штучний інтелект (АІ). Таким чином близько 75% відсотків звернень щомісяця обслуговуються автоматично – за допомогою помічника Софії та чат-боту. Завдяки цьому навіть під час повітряної тривоги банк здатний забезпечувати обслуговування клієнтів.
Ще однією важливою новацією є функція фіскалізації чеків у сервісі ОщадPay. Він перетворює смартфон із NFC на повноцінний POS-термінал та касовий апарат. Окрім фіскалізації готівкових та безготівкових платежів сервіс дає можливість встановлювати призначення платежу, платити чайові, користуватись онлайн-кабінетом, а також пересилати чеки за допомогою SMS, на e-mail чи у вигляді QR-коду.
Інна Тютюн: Sense Bank реалізував інноваційний проєкт, надавши клієнтам унікальну можливість — миттєво оформити цифрову зарплатну картку онлайн. Замовити її можна за допомогою QR-коду прямо з кабінету бухгалтера або відділу персоналу, відразу активувати та користуватись.
Зарплатні клієнти можуть віддалено пройти ідентифікацію та швидко активувати картку прямо у цифровому банку Sense SuperApp, без візиту до відділення. При потребі можна відразу прив’язати неіменний пластик, а також замовити зарплатну картку на будь-яке відділення або поштомат Нової пошти. Послуга доступна для: компаній, які мають чинний або оформлять новий зарплатний договір в Sense Bank; співробітників цих компаній, які мають актуальні ідентифікаційні документи у застосунку Дія.
Команда фахівців банку ПУМБ: цьогоріч ПУМБ запустив декілька справді крутих продуктів. Наприклад, сервіс накопичення МаніБокс дозволяє комфортно та зручно накопичувати кошти на власну мрію або збирати гроші на благодійні потреби разом з друзями. На відміну від інших накопичувальних продуктів, МаніБокс пропонує багато цікавих помічників, аби процес накопичення був цікавим та ефективним. Клієнти можуть налаштувати безліч різних відрахувань від певних покупок в різних торгових точках, або встановити автопоповнення, влаштувати собі марафон накопичень, або, навіть, відмовитись від якихось звичок (наприклад, від кави) та зберігати невитрачені на ці звички кошти на МаніБокс.
Для збільшення вигоди збереження коштів у Манібоксі, банк дає 5% річних на залишок та без комісійне зняття готівки в усіх банкоматах України. Найближчим часом ми додамо до МаніБокса багато нових ігрових механік для зручного накопичення коштів.
Окрім цього, у вересні ми запустили доставляння карток ПУМБ за кордон разом з Укрпоштою. Ця послуга надзвичайно популярна – лише у вересні ми відправили картки в понад 50 країн світу. Середній строк доставляння карток складає всього 2 тижні. Ціна цієї послуги для клієнта – лише 200 грн і не залежить від відстані (Польща або Австралія. До речі, в Австралію картку теж доставляли). Запити на доставляння карток по світу постійно зростають, ця послуга дійсно потрібна українцям за кордоном. Найближчим часом ми плануємо запустити й інші цікаві сервіси для клієнтів банку за кордоном. Стати клієнтом ПУМБ за кордоном просто – достатньо звантажити застосунок ПУМБ Online та зареєструватися за допомогою цифрових документів. Це можна зробити будь-коли, будь-де.
Також, задля комфорту клієнтів, які планують отримувати виплати від ФГВФО, банк долучився до нового сервісу у Дії – «Повернення вкладів». Для отримання виплат, достатньо подати заявку в послузі «Повернення вкладів» у застосунку Дія та обрати для зарахування рахунок єПідтримка від ПУМБ. І звісно, отримання виплат за пошкоджене житло – банк є активним учасником програми державної допомоги єВідновлення.
За напрямком корпоративного бізнесу теж було зроблено чимало. Рішення банку традиційно мали за мету зекономити підприємцям час та дозволити більше уваги приділяти власній справі. Серед головного – було збільшено суму онлайн-кредиту «всеБІЗНЕС», розрахованого на клієнтів ФОП, які активно розвивають свою діяльність або потребують додаткового фінансування для підтримки поточної. Минулої осені максимальний ліміт складав 500 тис. грн, цього ж року банк збільшив його до 750 тис. грн. Крім того, для подачі онлайн-заявки на кредит потрібно було мати відкритий рахунок у ПУМБ. З середини ж цього року підприємці мають змогу подавати заявки на кредит незалежно чи є вони клієнтами банку. Відкрити рахунок фізична особа-підприємець зможе пізніше, також онлайн, після того, як кредитний ліміт буде погоджено.
Цьогоріч ми також зробили можливою онлайн-подачу заявки на встановлення POS-терміналів, впровадили випуск віртуальної корпоративної картки для ФОП та дозволили клієнтам мікро та малого бізнесу примножувати кошти, відкриваючи депозити, теж онлайн прямо в інтернет-банкінгу ПУМБ Digital Business.
Пресслужба monobank: хочемо нагадати про одну функцію в mono, яка допоможе зберегти гроші, що збираються під різні волонтерські цілі. Це – захист Дія.Підписом. До речі, віднедавна захист Дія.Підписом ми додали і для звичайних депозитів, що зробило їх найнадійнішими серед українських банків для будь-якого виду шахрайства, включаючи фрод персоналу.
Також ми щоразу дивуємо наших клієнтів цікавими фічами в додатку monobank Universal Bank. В цей раз додали більше інтерактивності та перетворили транзакції на веселу гру.