Попри війну, банк працював, як годинник
Ми — найбільший банк України, тому постійно відчуваємо відповідальність, певний тиск на кожен наш вчинок, — розповідає Дмитро Мусієнко. — Бо це має вплив не тільки на клієнтів, а й на економіку України взагалі. Тому ми дуже уважно підходили до кроків, які робили з початку війни.
Головним завданням було забезпечити операційну стабільність. Верхньорівнево треба було зробити так, щоб банк був стабільним: всі відділення та банкомати працювали, а клієнти мали змогу повністю забезпечити базові потреби. Передовсім — платежі, перекази, зняття готівки.
Як вдавалося підтримувати стабільну роботу
З початку війни була дуже велика паніка. Багато клієнтів знімали гроші з поточних рахунків, розривали депозити. Але відділення повністю були забезпеченими готівкою, банкомати та термінали працювали. Система втрималася: банк працював, як годинник. Ми не закривали кредитні ліміти для клієнтів. Тому люди мали впевненість у доступі до коштів.
Важливим рішенням було переведення всіх наших ІТ-сервісів протягом 45 днів у хмару. Це був дуже складний проєкт. Звичайно, у мирні часи він триває півтора-два роки. Це дало величезну впевненість у тому, що ми будемо працювати, як до війни.
Ми маємо найбільший кредитний портфель серед усіх банків України.
Якщо порівнювати зі всією банківською системою, то падіння по системі було 26%, а в «ПриватБанку» кредитний портфель зменшився лише на 13%.
Наші підходи до кредитування завжди були обережними. Ми давали людям рівно стільки, скільки вони можуть оплачувати відповідно до їхніх потреб.
Про доходи
- Процентний дохід. Кредитні канікули, реструктуризація дозволили зберегти якість кредитного портфеля. Завдяки цьому ми отримали процентний дохід протягом 2022 року більший, ніж у 2021 році.
- Комісійний дохід. Звичайно, він менший, ніж був у 2021 році, оскільки було скасування комісії. Але кількість платежів за кордоном зростала. Частину коштів нам дозволили заробити курсові різниці. Структура доходів у банку: 60% — процентний дохід, 40% — комерційний.
Про успішний досвід еквайрингу
У нас зростала безготівкова економіка й до початку війни. Тож кількість транзакцій невпинно збільшувалася. Люди частіше почали оплачувати покупки карткою, а не готівкою.
- У клієнтів була можливість знімати готівку в терміналах, це вплинуло на кількість транзакцій. Девальвація сприяла тому, що збільшилася сума транзакцій, зріс загальний обсяг.
- З працюючих на початку війни 250 000 терміналів нам вдалося зберегти більш як 200 000. Частка «ПриватБанку» в еквайринговому бізнесі велика, це наша надійність та стабільність.
Дуже великі, але в стелю не уперлися
В ритейлі ми завжди були достатньо великими. Там наша частка ринку — більш як 50% від кількості клієнтів. Також багато клієнтів у мікробізнесі, був приріст у середньому та малому бізнесах.
Звичайно, ми дуже великі, тож складно досягати приросту.
Наше основне завдання — втримати лідерські позиції.
Ця стратегія банку була затверджена у 2021 році. «ПриватБанк» має бути банком номер один у роздрібному сегменті в банківській системі.
Як планують перемагати та зростати
- Перше — ми стабілізували позицію щодо тих клієнтів, які вважають «ПриватБанк» своїм основним. Їхня частка ринку зараз стала та, напевно, буде зростати — завдяки фізичній інфраструктурі та класному мобільному застосунку.
- Друге — швидка імплементація рішень, доопрацювань. До всіх фізичних сервісів ви маєте доступ в онлайні.
- Третє — наші умови в продуктах і комісіях цікаві для клієнтів. Ставки на кредитних картках — середні по ринку. Дуже швидко можна отримати будь-яку картку та кредитний ліміт.
У нас незламна країна та система. Зараз близько 200 відділень працюють на генераторах. Навіть при повному блекауті ми будемо готовими підтримувати клієнтів.