Якщо ж таки основна частина зовнішнього фінансування надійде, то варто очікувати збереження режиму керованої гнучкості від Нацбанку
Фото: facebook.com/d.getmancev
Про те, що відбуватиметься на валютному ринку України та що чекає на курс гривні найближчим часом розповів голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев у своїй колонці українського видання Фокус.
Читайте також: Чи буде в Україні фіксуватись курс у 2024 році — НБУ
“Традиційно не даю прогнозів щодо курсу. Більшість об’єктивних чинників на боці платіжного балансу вказують на рух у бік помірного послаблення офіційного курсу, але динаміка і глибина таких змін визначатимуться за переважного впливу НБУ”, — зазначив депутат.
За його словами, у 2024 році зросте обсяг операцій банків на міжбанку, тому посилиться їхній вплив на курсоутворення. Утім, Нацбанк однаково контролюватиме ситуацію на валютному ринку, оскільки має у своєму розпорядженні достатній рівень резервів.
Політик вважає, що найближчим часом готівковий ринок продовжить йти у фарватері змін на міжбанку, суттєвіші відхилення від офіційного курсу можливі тільки в разі несприятливих ситуативних чинників і нагнітання негативних очікувань. “Загалом, вважаю, НБУ триматиме ситуацію на валютному ринку контрольованою”, — зазначив нардеп.
Читайте також: НБУ пом’якшив обмеження для населення та бізнесу
Чому зростає курс долара
У ринку України протягом останніх тижнів спостерігається зростання курсу долара. Однак, як відзначають у Національному банку, зміни курсу в рамках режиму керованої гнучкості є звичайною практикою. Заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук пояснює, що курс може як ослабнути у відповідь на погіршення ситуації на ринку, так і зміцніти при її поліпшенні.
На ослаблення гривні наприкінці 2023 року вплинули декілька чинників, зокрема рекордні бюджетні витрати у грудні, що спричинили збільшення попиту на валюту.
“Також на валютний ринок тиснули психологічні чинники, пов’язані з відтермінуванням надання міжнародної допомоги. До того ж активні бойові дії тривають, тому потреба у фінансуванні залишається”, — наголосив він.
Нагадаємо, протягом майже двох років повномасштабної війни, за оцінками НБУ, українська гривня втратила понад 25% своєї вартості у порівнянні з середнім доларовим курсом. Станом на кінець 2023 року, девальвація гривні досягла 28%.